Menu

Lewe Glowne Menu - PolskiInternet.com

Polecamy

Najnowsze Wydarzenia i Wiadomosci Polonijne - PolskiInternet.com Left Menu - PolishInternet.com

Reklama

Left Banner - PolishInternet.com
 

 

Sprzedaż: Działki

Lutoryż, Rzeszow, Polska.  
  więcej…
.........................................

Left Banner - PolskiInternet.com
Top Menu - PolskiInternet.com
Top Banner - PolishInternet.com
Najnowsza oferta - Polskiinternet.com
Oferta »  Rabat 10% jeżeli zamieścisz reklamę w tym tygodniu. Więcej tutaj.
Szukaj - PolskiInternet.com

Znani Polacy 

Edmund Szeliga ... 


Ksiądz i wynalazca. Odnotowano 35 tysiące przypadków wyleczeń.

1910 - urodził sie w Tychach
1965 - zaczął oficjalnie leczyć preparatami roślinnymi
2005 - zmarł sie w Limie
Large Banner Main Page - PolskiInternet.com
Kto to był Ojciec Edmunt Szeliga?
Ksiądz i wynalazca

 

Ksiądz Edmund Szeliga przez okres ponad 70 lat pobytu w Peru, poświęcił się niestrudzonej pracy badawczej, zajmując się ponad cztery dziesięciolecia studiowaniem i zastosowaniem terapeutycznym ziół leczniczych tradycyjne używanych w regionie andyjsko-amazońskim.

Edmund Szeliga urodził się w roku 1910 w Tychach na Śląsku. Na początku lat trzydziestych XX wieku, po odebraniu święceń kapłańskich w Polsce w kongregacji księży Salezjanów wysłany zostaje na misje do Peru. W siedzibie zgromadzenia księży Salezjanów w Cuzco, prastarej stolicy Inków, dojrzewa do pełnienia chrześcijańskiej misji wśród amazońskich Indian z wytrwałością kontynuuje naukę języka, qeczua, którym porozumiewa się większość Indian peruwiańskich, poznaje też ich dzieje i zwyczaje. Wkrótce potem opuszcza Cuzco i udaje się do dżungli wzdłuż doliny rzeki Urubamba, w okolicach Machu Picchu. Dalej czeka go terra incognita. Nikt spośród białych tak daleko w dżunglę się nie zagłębił. Pod dwóch tygodniach marszu dociera do szczepu Pirów. W indiańskich wioskach przyjęto go z nieukrywanym zainteresowaniem, ale i z powściągliwością. Minęło dobrych kilka miesięcy zanim zapanowała serdeczność. To właśnie tam, na terytorium Pirów po raz pierwszy zetknął się z tradycyjną medycyną indiańską, poznawał indiańskie sposoby terapii i rośliny, z których przyrządzano leki. Zafascynowany przypadkiem uzdrowienia chłopca porażonego śmiertelnym ukąszeniem najgroźniejszej amazońskiej żmii z coraz większą ciekawością pochłaniał zawiłości tej tajemnej wiedzy.

Kiedy odwiedzał braci w Cuzco, ściągał z Limy książki i atlasy przyrodnicze, akademickie podręczniki medyczne i chemiczne, by w dżungli móc oddawać się gruntownym studiom. Ponad czterdzieści lat spędził ojciec Szeliga wśród Pirów, a potem Machiquengów. Poznane rośliny lecznicze oddawał do badań laboratoryjnych na Uniwersytecie w San Marcos w Limie. To właśnie w laboratoriach tej uczelni ustalono skład chemiczny vilcacory. W roku 1962, również na prośbę ojca Szeligi, wszechstronnie zbadali ją Włosi na Uniwersytecie Neapolitańskim.

W następnym roku badali ją Amerykanie na Uniwersytecie w Miami. Świat nie dowierzał doniesieniom, że amazońskie pnącze zawiera tak silne alkaloidy i glikozydy. Potem po vilcacorę sięgnęli biochemicy z Anglii, Niemiec, Węgier i Australii.

Ojciec Edmund Szeliga zmarł w roku 2005 w Limie i spoczywa na limeńskim cmentarzu El Angel.

Rozmowy z Ojcem Szeliga:


[ Preparaty Ojca Szeligi ]


[ Testament Ojca Edmunda Szeligi ]
 

 

W 1965 roku ojciec Szeliga zaczął oficjalnie leczyć preparatami roślinnymi przeróżne schorzenia, z którymi od lat borykała się medycyna. W prowadzonych przez niego kartotekach do końca 2002 roku odnotowano 35 tysiące przypadków wyleczeń, głównie z chorób nowotworowych.

W roku 2002 ksiądz Edmund Szeliga odznaczony został Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP. Do końca swego długiego i twórczego życia pomagał chorym z całego świata i studiował właściwości amazońskich i andyjskich roślin leczniczych. 

Polecamy strony:

www.ipifa.org
www.uncaria.pl

 

Zródło: PI  
Data: 6-21-2015

 

Wiecej informacji - PolskiInternet.com

Znani Polacy      — Lista znanych Polaków

Fakty o Polsce   — Informacje

 

Large Top Banners - PolishInternet.com

 

 

 

  Poprzednia   Do Góry
 
Dolne Menu - PolskiInternet.com

Strona Główna   ||   Dodaj Naszą Stronę  |  Kontakt  |  Redakcja  |  Zamów Reklamę  |  Zamów Ogłoszenie  |  Zgłoś Konkurs  |  Indeks Strony  |  Patroni i Partnerzy  

Copyright - PolskiInternet.com
Inne języki: English Version  
 
Copyright (c) 1998 - 2021 PolskiInternet.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.  Member of PolMedia.us Marketing Group.