Menu

Lewe Glowne Menu - PolskiInternet.com

Polecamy

Najnowsze Wydarzenia i Wiadomosci Polonijne - PolskiInternet.com Left Menu - PolishInternet.com

Reklama

Left Banner - PolishInternet.com
 

 

Sprzedaż: Działki

Lutoryż, Rzeszow, Polska.  
  więcej…
.........................................

Left Banner - PolskiInternet.com
Top Menu - PolskiInternet.com
Top Banner - PolishInternet.com
Najnowsza oferta - Polskiinternet.com
Oferta »  Rabat 10% jeżeli zamieścisz reklamę w tym tygodniu. Więcej tutaj.
Szukaj - PolskiInternet.com

Znani Polacy 

Kazimierz Pułaski (ang. Casimir Pulaski) ... 


Bohater Polsko-Amerykńskiski
1745 - Urodził sie w Warszawie
1770/1771r. - Walczyl o Czestochowe
1777 - Wyjechal do USA
1779 - Zmarł w USA Large Banner Main Page - PolskiInternet.com
"Przybyłem tutaj gdzie walczy się o wolność aby nią walczyć, aby z nią żyć i aby za nią umrzeć."
[Generał Kazimierz Pułaski do George Washington]

 [ Wideo o Kaizmierzu Pułaskim - Bohater Dwóch Narodów ]


Kto to był Kazimierz Pułaski?
Kazimierz Pułaski bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego.

 

Kazimierz Pulaski - Casimir PulaskiKazimierz Pułaski urodził sie 6 marca, 1745 roku w Warszawie, Polska. Kazimierz miał dwóch braci: Franciszka (ur. 1743 r.) i Antoniego (ur. 1747 r.) oraz sześć sióstr: Wiktorię, Joannę, Józefę, Monikę, Paulinę i Małgorzatę. Ojciec Kazimierza - Józef Pułaski herbu Ślepowron urodził się 17 lutego 1704 r., wcześnie osierocony przez ojca, wiele zawdzięczał swej matce – Małgorzacie Zarembiance herbu Prawdzic.

Kazimierz Pułaski uczęszczał do szkoły parafialnej w Warce, a następnie ukończył szkołę prowadzoną przez księży Teatynów w Warszawie.

Młody Pulaski został przydzielony do świty królewicza Karola, syna króla Augusta III. W Mitawie - stolicy księstwa Kurlandii, gdzie przebywał od października 1762 r. do maja 1763 r. Był to okres niezwykle ważny w jego życiu. Kurlandia to teren konfrontacji interesów Polski i Rosji. Choć formalnie było to lenne księstwo polskie, to Katarzyna II, caryca Rosji mianowała tu swojego przedstawiciela i wezwała króla polskiego do odwołania syna. Książę Karol pozostał jednak w Mitawie i choć Katarzyna nie odważyła się użyć siły, napięcie rosło. 15 lutego 1763 r. Rosjanie w targnęli do zamku, przybyły też posiłki z Polski. W końcu jednak August III skapitulował i odwołał syna z całą świtą z Mitawy.

W latach 1746-1779 walczyl jako polski general, dzielnie broniac kraju. Nastepnie w latach 1768-1772 byl dowódca w konfederacji barskiej. w W latach 1770/1771r. zyskal slawe jako obronca Jasnej Góry przed Rosjanami

3 listopada 1771 r. miało miejsce porwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Cudem uwolniony król oskarżył konfederatów o królobójstwo. Winą obarczono Kazimierza Pułaskiego. On sam zapewniał, że nie miał z tym nic wspólnego.

31 maja 1772 r. ucharakteryzowany na kupca opuścił Jasną Górę i udał się na tułaczkę. Pierwsze tygodnie spędził Pułaski w Kuszęcinie u królewiczowej Franciszki, żony Karola Kurlandzkiego.

7 czerwca 1773 r.- przed sądem sejmowym, zaocznie skazano Kazimierza Pułaskiego na karę śmierci, kasacja wyroku miała miejsce dopiero w 1792 r.

Pułaski zostal aresztowany i osadzony w wiezieniu, ale udlalo mu sie uciec. Przebywał na emigracji przez 5 lat zmieniając miejsca pobytu. Przez Turcję, Niemcy trafił do Francji.

Przebywajac we Francji spotkal sie on z Benjamin Franklin, ktory poszukiwal zolnierzy aby walczyli o niepodleglosc Stanow Zjednoczonych. Młody Pułaski zgodzil sie i 23 Lipca, 1777 roku wyjechal do USA.

11 wrzesnia, 1777 roku stoczył pierwsza bitwe w Stanach Zjednoczonych. Był człowiekiem lubianym przez swoich zołnierzy oraz prezydenta Georga Washingtona.

Podczas jednej z bitew 9 pazdziernika, 1779 roku, Pułaski został ciezko zraniony i przeniesiony przez swoich zolnierzy na statek "The Wasp", gdzie po dwoch dniach zmarl, a cialo jego zostalo wrzucone do wody.

Nowe odkrycia twierdza, ze Kazimierz Pulaski zmarl 15 pazdziernika, 1779 roku, a prochy jego znajduja sie w Savannah Pulaski Monument - Savannah, USA.

Ale ani okoliczności śmierci, ani pogrzebu i pochówku nie są do końca znane i wyjaśnione. Przez wiele lat biografowie Kazimierza Pułaskiego podawali, że ciało bohatera powierzono wodom oceanu (m. in. Władysław Konopczyński, Jan Stanisław Kopczewski). Najprawdopodobniej (wg ostatnich badań Edwarda Pinkowskiego, historyka polskiego pochodzenia) Kazimierz Pułaski zmarł na statku „Wasp” 15 października, a ciało jego przeniesiono na ląd i pochowano na plantacji Greenwich. Uroczysty pogrzeb odbył się 21 października 1779 r. w Charleston. Oficerowie amerykańscy i francuscy nieśli kir oraz gwiaździsty sztandar. Za nimi prowadzono karego rumaka z pełnym rynsztunkiem i mundurem Pułaskiego. Dalej szli jego podwładni, żołnierze armii powstańczej: Amerykanie i Francuzi.

Waszyngton w rozkazie z 17 listopada 1779 r. napisał: „na hasło: Pułaski, ma być odzew Polska”. Już 29 listopada 1779 r. Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił, że „ku czci generała brygady hrabiego Pułaskiego w Savannah ma być wzniesiony pomnik”. Kamień węgielny położono jednak dopiero w roku 1825, a w specjalnej skrzyni złożono doczesne szczątki Pułaskiego. Napis na pomniku brzmi: „Pułaski – bohaterski Polak, poległ śmiertelnie ugodzony, walcząc o wolność Ameryki w ataku pod Savannah w dniu 9 października 1779 r.”

Na Kapitolu, w Waszyngtonie, w roku 1867 umieszczono popiersie Pułaskiego, a w 1919 r. postawiono konny pomnik na jednym z głównych placów miasta. Pomniki i posągi Pułaskiego są m.in. w Utica, w Nilwantee, w Stevens Point, w Baltimore, w Detroit. Ponad 200 miejscowości, wiele parków, ulic, mostów, autostrad, szkół nazwano jego imieniem. Wiele organizacji, klubów, stowarzyszeń, fundacji działa do dziś pod patronatem Kazimierza Pułaskiego. Kazimierz Pulaski uznanym jest bohaterem Polsko-Amerykńskim.

Przed Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce, w 200-ną rocznicę śmierci odsłonięto pomnik Bohatera dwóch narodów dłuta Kazimierza Danilewicza. Każdego roku odbywają się u jego stóp uroczystości rocznicowe, na które przybywają przedstawiciele najwyższych władz Polski, Ambasady Stanów Zjednoczonych, władz powiatowych i miejskich, a także mieszkańcy Warki.

 

 

Zródło: PI  
Data: 8-21-2014

 

Wiecej informacji - PolskiInternet.com

Znani Polacy      — Lista znanych Polaków

Fakty o Polsce   — Informacje

 

Large Top Banners - PolishInternet.com

 

 

 

  Poprzednia   Do Góry
 
Dolne Menu - PolskiInternet.com

Strona Główna   ||   Dodaj Naszą Stronę  |  Kontakt  |  Redakcja  |  Zamów Reklamę  |  Zamów Ogłoszenie  |  Zgłoś Konkurs  |  Indeks Strony  |  Patroni i Partnerzy  

Copyright - PolskiInternet.com
Inne języki: English Version  
 
Copyright (c) 1998 - 2021 PolskiInternet.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.  Member of PolMedia.us Marketing Group.