Menu

Lewe Glowne Menu - PolskiInternet.com

Polecamy

Najnowsze Wydarzenia i Wiadomosci Polonijne - PolskiInternet.com Left Menu - PolishInternet.com

Reklama

Left Banner - PolishInternet.com
 

 

Sprzedaż: Działki

Lutoryż, Rzeszow, Polska.  
  więcej…
.........................................

Left Banner - PolskiInternet.com
Top Menu - PolskiInternet.com
Top Banner - PolishInternet.com
Najnowsza oferta - Polskiinternet.com
Oferta »  Rabat 10% jeżeli zamieścisz reklamę w tym tygodniu. Więcej tutaj.
Szukaj - PolskiInternet.com

Znani Polacy 

Adam Mickiewicz ... 

1798 - Urodził się w Zaosiu
1820 - Napisał "Oda do młodości"
1828 - Napisał "Konrad Wallenrod"
1834 - Napisał "Pan Tadeusz"
1855 - Zmarł w Konstantynopolu
Large Banner Main Page - PolskiInternet.com
Kim był Adam Mickiewicz?
Poeta, jeden z najwybitniejszych polskich twórców, autor "Pana Tadeusza".

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się z drobnej szlachty, ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. Jego ojcem był Mikołaj Mickiewicz - adwokat w sądach nowogrodzkich, matką zaś - Barbara Majewska. W tamtych okolicach upłynął pierwszy okres życia małego Adama, który tam chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów. W 1812 roku Mickiewiczowi umarł ojciec. W 1815 roku Adam udał się do Wilna, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął studia.

Powstają pierwsze utwory poetyckie, t.j. "Oda do młodości" i "Pieśń filaretów". Nastepnie napisał m.in.  II i IV część "Dziadów". Wtedy Mickiewicz poznał Marylę Wereszczakównę, do której miłość wpłynęłą na całe życie Adama oraz jego twórczość.

W 1817 r. wraz z kolegami  założył Towarzystwo Filomatów i Filaretów (miłośników wiedzy). Za zaangażowanie w tajne stowarzyszenie Adam Mickiewicz został aresztowany. Miedzy 23 pazdziernika 1823 a 21 kwietnia 1824 r. spędził w więzieniu w klasztorze ojców bazylianów w Wilnie. Następnie Mickiewicz został zesłany do Rosji, tam powstały jego słynne Sonety krymskie.  Największym dziełem poetyckim, jakie powstało podczas pobytu Mickiewicza w Rosji był "Konrad Wallenrod", po długich staraniach ogłoszony drukiem w Petersburgu w roku 1828.

W 1829 r. Adam Mickiewicz wyjechał do Niemiec, potem zaś do Rzymu, gdzie dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. W kwietniu 1831 r. udał się w podróż do Wielkopolski przez Genewę i Paryż. W marcu 1832 r. Adam Mickiewicz opuścił Wielkopolskę i wyruszył przez Drezno do Paryża, gdzie powstała słynna III część "Dziadów".  W 1834 r. wydaje swoje ostatnie, wielkie dzieło "Pana Tadeusza". Mickiewicz żeni się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci. W 1839r. wraz z rodziną jedzie do Lozanny, gdzie wykłada literaturę łacińską. Mniej pisze i publikuje. Podczas pobytu w Petersburgu, Odessie i Kownie poznał wielu wybitnych pisarzy.

Adam Mickiewicz zmarł nagle 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu, Turcja. Został pochowany we Francji na polskim cmentarzu w Montmorency. Prochy Adama Mickiewicza sprowadzono do Polski w 1890 r. i pochowano w podziemiach Katedry Wawelskiej w Krakowie.

 

Zródło: PI  
Data: 20-04-2015

 

Wiecej informacji - PolskiInternet.com

Znani Polacy      — Lista znanych Polaków

Fakty o Polsce   — Informacje

 

Large Top Banners - PolishInternet.com

 

 

 

  Poprzednia   Do Góry
 
Dolne Menu - PolskiInternet.com

Strona Główna   ||   Dodaj Naszą Stronę  |  Kontakt  |  Redakcja  |  Zamów Reklamę  |  Zamów Ogłoszenie  |  Zgłoś Konkurs  |  Indeks Strony  |  Patroni i Partnerzy  

Copyright - PolskiInternet.com
Inne języki: English Version  
 
Copyright (c) 1998 - 2021 PolskiInternet.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.  Member of PolMedia.us Marketing Group.