Zmiany orla na przestrzeni lat

  Flaga
  Hymn Polski
  Przykłady
  Zmiany Orła

Godlo w Dziejach Polski

 

Hymn Polski...

Hymn jest to uroczysta pieśń pochwalna lub świąteczna, pierwotnie sławiąca bóstwo, później także bohaterów i ich czyny oraz wielkie idee. Hymn narodowy/państwowy jest pieśnią patriotyczną o zasięgu ogólnokrajowym, stanowiąca odbicie i uzewnętrznienie poczucia wspólnoty i odrębności narodowej, wyrażająca uczucia zbiorowe wobec symboli, tradycji i instytucji danego narodu.

  Historia   |  Tekst Oryginalny   Tekst Oficjalny  Józef Wybicki



Historia:

Polski Hymn Narodowy jest to "Pieśn legionów polskich we Włoszech", zw. z czasem "Mazurek Dąbrowskiego", która została napisana przez Józefa Wybickiego w Reggio (Włochy) między 16 a 19 lipca 1797 r. dla uświętnienia uroczystości pożegnania odchodzących z miasta legionistów. Została również w tym czasie po raz pierwszy odśpiewana (prawdopodobnie przez autora) na przyjętą melodie ludową (autorstwo muzyki długo mylnie przypisywano Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu). Marsz był dostosowany do melodii ludowego mazura podlaskiego, gdzie przyją się natychmiast dzięki trafnemu połaczeniu pierwiastków profetycznych z elementami pobudki zołnierskiej.

Tekst ogłoszono po raz pierwszy w Mantui w lutym 1799 r. w gazetce: "Dekada Legionowa". Tekst pierwotny nie doczekał się współczesnie druku; oba autografy - z archiwów Wybickiego i legionowego - zagineły podczas II Wojniy Światowej. Tekst znany z autografu Wybickiego różni się od obecnie przyjętego ("Jeszcze Polska nie zginęła") drobnymi zmianami i dodatkówymi zwrotkami: czwarta - o "Niemcu, Moskalu", i ostatnia, szósta - o "Kościuszce", a także odwrotną kolejnoscią zwrotek drugiej i trzeciej oraz stylistyczne wygładzenie tekstu Pieśni legionów polskich, które charakteryzuje zastąpienie rymu nie umarła: wydarła i przez nie zginęła: wzięła.

Mazurek Dabrowskiego zawsze wiodł Polakow do walki o niepodlegla ojczyzne, towarzyszył patriotom na tulaczke emigracyjna, podtrzymywal na duchu zeslanych za walke o wolnosc do tajgi syberyjskiej, niosl sie po roznych ladach i morzach; jego slowa byly ostatnim okrzykiem patriotow, skazywanych na smierc przez naszych wroglow, aby znow dla nowego pokolenia stac sie podnieta do zrywow wyzwolenczych. Piesn podtrzymywala nadzieje, nawet podczas najczarniejszej nocy niewoli. Idee wolnej i niepodleglej ojczyzny przechowywalismy w naszych sercach, zyla ona w marzeniach, pragnieniach i usilowaniach, az tak przez dlugie lata kultywowana doczekala sie momentu, kiedy narod z ta piesnia na ustach wyruszyl do ostatniej, zwycieskiej wreszcie walki. 

JÓZEF WYBICKI 
(1747-1822)


Jozef Wybicki należał do uczestników konfederacji barskiej 1768r., był działaczem Komisji Edukacyji Narodowej od 1777 r. 


Po upadku powstania kościuszkowskiego udał się na emigrację. Napisał tekst hymnu polskiego "Jeszcze Polska nie umarła..." w 1797 r. Był współorganizatorem Legionów we Włoszech.

...wiecej


Oto: Tekst Oryginalny i Tekst Oficjalny

Swoją karierę od okolicznościowej piosenki żołnierskiej do hymnu narodowego - zawdzięcza "Mazurek Dąbrowskiego" przede wszystkim zawartej w celnej formule wstępnego dwuwiersza myśli o trwaniu narodu mimo utraty bytu państwowego. Myśl ta stała się fundamentem świadomości narodowej czasu niewoli. Piesń Legionów szybko przenikneła do kraju, gdzie "stała za istne wici do mieszkańców zaborów wszystkich". Jej popularność wzrosła po wkroczeniu armii napoleońskiej; a w 1806 r. ukazał się w Warszawie pierwodruk. Za czasów Księstwa Warszawskiego melodia "Mazurka Dąbrowskiego" była często utrwalana na walcach modnych, wówczas pozytywek. Kolejny okres popularności "Mazurka Dąbrowskiego" to Powstanie Listopadowe. Pieśń została zakazana w zaborze rosyjskim i pruskim. Mazurek współzawodniczył z kilkoma innymi pieśniami pretendujacymi do miana hymnu narodowego: "Boże, coś Polskę..." Antoniego Felińskiego - w latach 1860-62, "Chóralem" (Z dymem pożarów...) Kornela Ujejskiego - od 1846 r. oraz z "Rota" nazywana wówczas Hymnem grunwaldzkim (Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród...) Marii Konopnickiej napisana w 1910 r. oraz innymi utworami, które powstały pod wpływem wydarzeń dziejowych. Apogeum popularności pieśń ta osiagnęła przez jej przekłady na języki obce, m.in. francuski w 1829 r., niemiecki w 1830 r., angielski w 1833 r. i parafrazy obcojęzyczne. Zyskał przez to wielką popularność miedzynarodową.

W pierwszych latach po odzyskaniu niepodleglości żadna z pieśni patriotycznych nie została oficjalnie uznana za hymn państwowy. Po dojściu do władzy eks-legionistów, uważajacych się za spadkobierców idei i czynów żołnierzy gen. J.H. Dąbrowskiego, "Mazurek Dąbrowskiego" został zatwierdzony jako hymn państwowy w latach 1926-27. Po II Wojnie Światowej w 1948 r. "Mazurek Dąbrowskiego" uznano ponownie ale już urzędowo jako hymn państwowy. W 1978 r. otwarto w Bedominie pod Kościerzyną, w miejscu gdzie urodził sie Józef Wybicki - Muzeum Hymnu Narodowego. Obowiazujący tekst hymnu i jego zapis nutowy zawiera Ustawa Sejmowa z 31 stycznia 1980 r.


 
    Kartka FDC wydana w 200 rocznice powstania Mazurka Dabrowskiego.  
Zreszta nie tylko słowa Mazurka, ale i melodia zrobiła podobna kariere. Słowa tej piesni zapłodniły trescia ideowa umysły innych narodow słowianskich, walczacych o swe wyzwolenie; jej melodia została przyjeta, z małymi tylko odchyleniami, przez rozne narody słowianskie, Jugosławia zas wrecz zapozyczyła te melodie do swego hymnu panstwowego.  Slowa i melodia Mazurka staly sie w okresie 1831-48 symbolem pragnienia wolnosci dla uciemiezonych ludow calej niemal Europy. Znane wiec byly w przekladach slowa, a popularna wsrod obcych melidia Noch ist Polen nicht verloren... rozbrzmiewala wowczas w calych Niemczech. 

Slowa Jeszcze Polska nie zginela... byly przez dlugie lata najswietszym marzeniem milionow Polakow i najdrozszym zawolaniem, za ktore placili tulaczka, niedza, wieznieniem lub zyciem. Gdy wreszcie ozyla wyteskniona, krwia i zyciem setek tysiecy bojownikow o jej wolnosc okupiona niepodlegla ojczyzna, uznala ona dawna Piesn Legionow za swoj oficjalny hymn panstwowy. 

Wybierz: Tekst Oryginalny | Tekst Oficjalny

...słowa hymnu tutaj

Strona Poprzednia | Wróć do Góry

Copyright © Polskiinternet.com