Polonia w Chicago Zaprasza

Historia Chicago (USA)


Chicago założone zostało 4 Marca, 1837 roku. Miasto to jest położone w centralnej części Stanów Zjednoczonych, na południowo-zachodnim brzegu jeziora Michigan. Mówi się o nim Wietrzne Miasto ze względu na prawie bezustanny wiatr wiejący od strony jeziora.

Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od slow indianskich "Checagou" lub "Eschikagou". Sam wyraz "Checagou"  znaczyl dla Indian wodz / szef. Wyraz "Eschikagou" znaczyl smierdzace miejsce, a w tym czasie byly  tutaj duze plantacje cebuli.   

Chicago choc ma krótką biografię, doznało już okresów świetności i upadku, przeżyło momenty wzniosłe i tragedie. Chicago rozwija i rozwijało się szybciej jak inne miasta ze względu na jego położenie, gdyż leży ono na południowo-zachodnim brzegu jeziora Michigan w ujsciu rzeki Chicago, poprzez która ma połączenie kanałami z odleglymi portami Zatoki Meksykańskiej.

Nacisnij na powiekszenie zdjecia

Chicago w roku 1830


W 1673 roku po raz pierwszy odkryli to miejsce dwaj europejczycy: misjonarz - Jacques Marquette i podróznik - Louis Jolliet. W 1779 roku osiedlil sie tutaj pierwszy mieszkaniec przyszłego miasta, murzyn - Jean Babtiste Point du Sable. Pochodził on z Sainte-Domingue (Haiti). Wybudował sobie dom nad rzeka i ożenił sie z lokalną indianką. Jean Babtiste Point du Sable był pierwszy pod kilkoma innymi względami. On to zawarł pierwsze małżeństwo w okolicy, zainicjował pierwsze wybory, a nawet pierwszy sąd. Ponieważ był on katolikiem, katolicyzm uznaje się za pierwszą religię obecną w Chicago.


Nacisnij na powiekszenie zdjecia

Dom Jean Babtiste Point du Sablea wybudowany nad Rzeka


Ze względu na strategiczne położenie, w roku 1803 w Chicago wybudowano fort, ktory nazwano Fort Dearborn. Został on jednak w 1812 roku podczas wojny zniszczony. W 1812 roku był on ponownie odbudowany i przez 21 lat zajmowany przez wojska amerykańskie. Porzucony później w roku 1856.

Nacisnij na powiekszenie zdjecia Nacisnij na powiekszenie zdjecia

1803 Fort Dearborn ---------------------------------- 1857 Fort Dearborn


8 października, 1871 roku, kilka minut po godzinie 9:00 wieczorem, w oborze za domem państwa O'Leary, którzy mieszkali pod adresem 13 DeKoven Street wybuchł pożar. Ogień szybko przerzucał sie na północ oraz wschód. Drewniane domy, sklepy oraz fabryki i zakłady były szybko pożerane przez ogień.
Nawet strażacy nie byli w stanie uporać się z ogniem, aż dopiero po dwóch dniach zaczął padać deszcz. 10 października 1871 roku ogień zgasł pozostawiając doszczętnie spalone miasto. Około 300 osob poniosło smierc w płomieniach, 100,000 zostało pozbawionych dachu nad głowa, a wartość zniszczeń oszacowano na około 200 milionów dolarów. Po wiekszosci chicagowskich fabryk zostały tylko gruzy. Pożar ten był największą katastrofą w dziewiętnastym wieku i jest pamiętany i poruszany jako największe wydarzenie w historii miasta Chicago. Do dziś nie wiadomo dokładnie w jakich okolicznościach to się stało, ale prawdopodobnie za wybuch pożaru była odpowiedzialna krowa państwa O'Leary.


Nacisnij na powiekszenie zdjecia Nacisnij na powiekszenie zdjecia

1871; uciekający ludzie wzdłuż ulicy Randolph ------- 1857; uciekający ludzie w strone Parku Lincolna


Zabrało trochę czasu zanim Chicago ponownie się rozbudowało. Zaczęto ponownie budować domy, mosty, drogi, duże wieżowce, sklepy i koscioły ...
Przybywali tutaj przeróżni ludzi z różnych zakatków świata. Dużo przybyło tutaj Irlanczyków, którzy do dzisiaj rządzą miastem. Niemcy przeważnie zajmowali się rozwijaniem biznesów, przeróżnych fabryk. Nie zabrakło rownież Polaków, a pierwszym Polakiem, który przybył do Chicago w 1837 roku był kapitan John Napieralski. Polacy słyneli przeważnie z budowli kosciołów. Nastepnie zaczeły tworzyć się dzielnice, według narodowości i tak do dzisiaj pozostało. Dzielnice te stale się przemieszczają.


Fakty używając numerów:
 • 3 lotniska,
 • Ponad 40 muzeów,
 • Ponad 6,000 restauracji,
 • Okolo 13,441 policjantow,
 • Ponad 200 parad rocznie przechodzi ulicami Chicago,
 • 1,875 miejskich autobusów (CTA),
 • 1,290 jednokierunkowych ulic,
 • 46 miejskich ruchomych mostów,
 • 64 laureatów nagrody Nobla (z University of Chicago),

  Chicago posiada:
 • Największe skupisko Polonii; około 1,000,000 Polaków / Amerykanów polskiego pochodzenia w metropolii miasta,
 • Najwyższy budynek w USA, ktory posiada 110 pieter; Sears Tower,
 • Największy kryty morski pawilon dla ssaków i jest on dwa razy większy od tego w John G. Shedd Aquarium, który jest Najwiekszym krytym akwarium na świecie,
 • Największa fontanne na swiecie, znajdujaca sie w Grant Park; Fontanna Buckingham,
 • Jedna z Największych publicznych bibliotek, the Harold Washington Library, ktora posiada ponad 2 million książek. Można tam również dostać książki po polsku,
 • Festiwal Taste of Chicago na którym przez jeden tydzień w roku wystawia się kilkaset restauracji w jednym miejscu jest jednym z największych darmowych kucharskich festiwali, dla milionów ludzi,
 • Słynie jako Największe miasto słodyczy uznawane jako "stolica słodyczy",
 • The Art Institute of Chicago (Muzeum sztuki w Chicago) posiada Największa kolekcje malarstwa znajdującego się poza Louvre w Paryżu.

 • Program tzw. "Siostrzane Miasta" do którego należy kilka miast na świecie. Warszawa była jednym z pierwszych miast z którym Chicago przystapiło do programu w roku 1960 r.
  Więcej na ten temat zapraszamy na witrynę
  Siostrzane Miasta lub Historia Polonii. • Strona Główna Galerii


  Copyright © PolskiInternet.com