Menu

Lewe Glowne Menu - PolskiInternet.com

Polecamy

Left Menu - PolishInternet.com

Reklama

Left Banner - PolishInternet.com
 

Sprzedaż: Działki

Lutoryż, Rzeszów, Polska.  
  więcej…
.........................................

Left Banner - PolskiInternet.com
Top Menu - PolskiInternet.com
Top Banner - PolishInternet.com
Najnowsza oferta - Polskiinternet.com
Oferta »  Rabat 10% jeżeli zamieścisz reklamę w tym tygodniu. Więcej tutaj.
Szukaj - PolskiInternet.com

Artykuł 


Odznaczenia z okazji Dnia Polonii i Polaków Za Granicą  ...

W gronie uhonorowanych osób znalazło się bardzo wielu ludzi młodych, którzy aktywnie promują Polskę i polską kulturę poza granicami."

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z okazji Dnia Polonii i Polaków Za Granicą, wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym.

W gronie uhonorowanych osób znalazło się bardzo wielu ludzi młodych, którzy aktywnie promują Polskę i polską kulturę poza granicami. 
- To ważna chwila, gdy można podziękować, w imieniu Ojczyzny, rodakom rozsianym po całym świecie, nie tylko za utrzymywanie polskości własnej, ale też za działania na rzecz polskości, kultury polskiej, promocji Polski na świecie – powiedział prezydent podczas piątkowej uroczystości.

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że z sumy osiągnięć każdego z odznaczonych powstaje dobry obraz Polski w oczach świata. Dziękował, że budując własne życie nie zapominali oni, że to także jest kawałek mozaiki obrazu Polski, Polaków w oczach całego świata. 

Nowe pokolenie, które w ostatnich latach zyskuje coraz większy wpływ w środowiskach polonijnych jest już nie tylko przywiązane do pielęgnowania tradycji i kontaktów z krajem. Młodzi ludzie sukcesu bezinteresownie promują obraz Polski nowoczesnej, nie bojącej się wyzwań. Angażując się w organizację koncertów, wystaw popularyzują w krajach, w których mieszkają polską kulturę. Mimo, że wyjechali z Polski z różnych względów, nie boją się mówić o Polsce jako kraju sukcesu – kraju, który dzięki udanej transformacji staje się jednym z liderów Unii Europejskiej. Tym co ich łączy jest duma z Polski.

Odznaczeni zostali:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
za wybitne zasługi w popularyzowaniu i upowszechnianiu kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej
1. Zbigniew CHRZANOWSKI

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy naukowo-badawczej, za działalność polonijną obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkali w Stanach Zjednoczonych Ameryki

2. Piotr MONCARZ
3. Andrzej NOWAK

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury, za osiągnięcia w działalności artystycznej 

obywatele Republiki Litewskiej
4. Robert BLUJ
5. Jerzy KARPOWICZ

obywatele Ukrainy
6. Marianna HUMETSKA
7. Wolodymyr SYVOCHIP

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za popularyzowanie i promowanie polskiej kultury

obywatelka Stanów Zjednoczonych Ameryki
8. Bożena KAMIŃSKI

obywatelka Rzeczypospolitej Polskiej i Węgier
9. Maria FELFÖLDI

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
za zasługi w działalności na rzecz polskich środowisk kombatanckich, za popularyzowanie dokonań 2. Korpusu Polskiego

obywatelka Stanów Zjednoczonych Ameryki
10. Anna Maria ANDERS

za zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za popularyzowanie i promowanie polskiej kultury

obywatelka Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkała w Republice Francuskiej
11. Aldona DŁUGOKIĘCKA-KAŁUŻA

obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkali w Irlandii
12. Barnaba DORDA

obywatelka Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki
13. Agnieszka PTASZNIK

obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki
14. Artur ORKISZ

obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkałe w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
15. Agnieszka KOŁEK
16. Joanna ZAWADZKA

obywatele Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
17. Piotr DUDEK
18. Łukasz FILIM
19. Dorota ZIMNOCH

obywatel Związku Australijskiego
20. Maciej FIBRICH

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

obywatel Republiki Czeskiej
21. Tomasz PUSTÓWKA

W uroczystości wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef BBN Stanisław Koziej, ministrowie i doradcy prezydenta. Zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej.

Wśród odznaczonych są m.in.: Piotr Moncarz i Andrzej Nowak - prezes i wiceprezes Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, organizacji, która skupia i koordynuje działalność polonijnych stowarzyszeń naukowo-technicznych w Nowym Jorku, Chicago, Kalifornii i Toronto. 

Bożena Kamiński - działaczka Kongresu Polonii Amerykańskiej; w latach 2001-2010 pełniła funkcję Prezesa Centrum Polsko-Słowiańskiego. Otrzymała prestiżowy „Ellis Island Medal of Freedom", przyznawany emigrantom, którzy przyczyniają się do rozwoju swojej grupy etnicznej i godnie reprezentują swoją mniejszość narodową jako obywatele USA. 

Maria Felföldi - założycielka i prezes działającego na Węgrzech od 2006 roku Stowarzyszenia Kulturalnego Użyteczności Publicznej Polonia Nova. Jest pomysłodawcą Uniwersytetu Otwartego - comiesięcznych wykładów z różnych dziedzin nauki prowadzonych przez naukowców z Polski i Węgier. 

Marianna Humetska - współautorka idei Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego", w którym wystąpiła w roli solistki oraz dyrektora artystycznego. Jest wiceprezesem Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego i członkiem Międzynarodowej Kapituły „Wyróżnienia PADEREWSKI" nadawanego corocznie za wkład w tworzenie dobrych relacji polsko-ukraińskich i działalność na rzecz pojednania. 

Wolodymyr Syvochip - muzykolog i dyrygent, dyrektor generalny Obwodowej Filharmonii Lwowskiej. Z jego inicjatywy w repertuarze Lwowskiej Filharmonii Obwodowej od wielu sezonów artystycznych ważne miejsce zajmują utwory polskich twórców.

Aldona Długokięcka-Kałuża – jest inicjatorem powstania i dyrektorem szkoły języka polskiego dla dzieci „Polinka”, działającej w Tuluzie. Pomysłodawczyni stworzenia społecznościowego portalu informacyjnego dla Polaków we Francji, który działa od 2012 roku.

Agnieszka Ptasznik - Główna organizatorka konferencji młodej Polonii Quo Vadis w Chicago w 2012 roku. Obecnie jest jednym z dyrektorów regionalnych w American Polish Advisory Council (APAC), organizacji stawiającej sobie za cel zwiększenie udziału Polonii amerykańskiej w życiu politycznym Stanów Zjednoczonych.

Artur Orkisz - założyciel i przewodniczący organizacji American Polish Forum, działającej na rzecz budowania relacji polsko-amerykańskich i zwiększenia znaczenia Polonii w Stanach Zjednoczonych. 

Agnieszka Kołek - w 2012 roku, z jej inicjatywy powstał projekt Aspire w ramach Polish City Club w Londynie, mający na celu mobilizację środowiska polonijnego w wyborach lokalnych i do Parlamentu Europejskiego, rozwój elity politycznej i budowę społeczeństwa obywatelskiego. 

Joanna Zawadzka - członek kilku organizacji zajmujących się promocją Polski wśród Brytyjczyków oraz pielęgnowaniem narodowej kultury wśród polskich imigrantów. Sekretarz Ponadpartyjnej Grupy do Spraw Polski przy Parlamencie Szkockim. 

Maciej Fibrich - jest jednym z najbardziej aktywnych działaczy młodego pokolenia w Australii. Jest założycielem i prezydentem Quo Vadis Conferences Australia Inc.

  

 

Zrodlo: www.prezydent.pl 
Data: 2-05-2014

 

Wiecej informacji - PolskiInternet.com

Artykuły             — Indeks

Polska                 — Fakty o Polsce

Wizytówka         — Polonijne Biznesy

 

 

Large Top Banners - PolishInternet.com

 

  Poprzednia   Do Góry
 
Dolne Menu - PolskiInternet.com

Strona Główna   ||   Dodaj Naszą Stronę  |  Kontakt  |  Redakcja  |  Zamów Reklamę  |  Zamów Ogłoszenie  |  Zgłoś Konkurs  |  Indeks Strony  |  Patroni i Partnerzy  

Copyright - PolskiInternet.com
Inne języki: English Version * Czech * French * German * Hindi * Italian * Greek * Russian * Spanish * Swedish * Ukrainian
 
Copyright (c) 1998 - 2019 PolskiInternet.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.  Member of PolMedia.us Marketing Group.