Menu

Lewe Glowne Menu - PolskiInternet.com

Polecamy

Left Menu - PolishInternet.com

Reklama

Left Banner - PolishInternet.com
 

Sprzedaż: Działki

Lutoryż, Rzeszów, Polska.  
  więcej…
.........................................

Left Banner - PolskiInternet.com
Top Menu - PolskiInternet.com
Top Banner - PolishInternet.com
Najnowsza oferta - Polskiinternet.com
Oferta »  Rabat 10% jeżeli zamieścisz reklamę w tym tygodniu. Więcej tutaj.
Szukaj - PolskiInternet.com

Artykuł 


Cenny obraz powraca do Polski

"Święty Iwo, patron prawników"

 


 

Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych wraca do Wrocławia dzieło flamandzkiego malarza Jacoba Jordaensa (1593-1678). Jest to olejny szkic do obrazu „Święty Iwo, patron prawników”, znany także pod tytułem „Święty Iwo wspomagający biednych”. Obraz został wykonany techniką olejną na desce dębowej i przedstawia Św. Iwo - sędziego z Rennes i Tréguier, proboszcza w Louannec, żyjącego w latach 1253-1303, szlachetnego obrońcę uciśnionych. Ukazany został wśród ubogich.

Obraz ten do 1944 r. znajdował się w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ewakuowany w celu zabezpieczenia przed działaniami wojennymi do Kamieńca Ząbkowickiego, zaginął przypuszczalnie w 1945 r. po zajęciu tego terenu przez Armię Radziecką.

Pod koniec 2008 r. pojawił się w ofercie domu aukcyjnego Sotheby’s w Londynie. Został wycofany z aukcji na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odzyskanie obrazu stało się możliwe w wyniku kilkuletnich negocjacji prowadzonych z Sotheby’s przez polskie placówki dyplomatyczne w Londynie i w Waszyngtonie (w Nowym Jorku mieści się główna siedziba firmy Sotheby’s), a także dzięki zaangażowaniu w sprawę amerykańskiej agencji Homeland Security Investigations. Decydujące dla pomyślnego załatwienia sprawy była ostatnia faza negocjacji, przeprowadzona zimą ubiegłego roku w Londynie przez pełnomocnika MSZ, który przedstawił dodatkowe dokumenty archiwalne oraz wyjaśnił skomplikowaną sytuację prawną obiektu.

Wcześniej obraz został sprzedany w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu do sprawy włączyła się amerykańska agencja dochodzeniowa, a polskie ministerstwo wsparła Ambasada RP w Londynie.

Decyzja o zwrocie nie wiąże się dla Polski z żadnymi kosztami. Po powrocie do kraju obraz zostanie przekazany do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

Zródło: internet / MSZ 
Data: 21-01-2015

 

Wiecej informacji - PolskiInternet.com

Artykuły             — Indeks

Polska                 — Fakty o Polsce

Wizytówka         — Polonijne Biznesy

 

 

Large Top Banners - PolishInternet.com

 

  Poprzednia   Do Góry
 
Dolne Menu - PolskiInternet.com

Strona Główna   ||   Dodaj Naszą Stronę  |  Kontakt  |  Redakcja  |  Zamów Reklamę  |  Zamów Ogłoszenie  |  Zgłoś Konkurs  |  Indeks Strony  |  Patroni i Partnerzy  

Copyright - PolskiInternet.com
Inne języki: English Version * Czech * French * German * Hindi * Italian * Greek * Russian * Spanish * Swedish * Ukrainian
 
Copyright (c) 1998 - 2019 PolskiInternet.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.  Member of PolMedia.us Marketing Group.